В Україні змінили рішення щодо лічильників на газ: скільки доведеться платити і як економити

  Люди помилково намагаються передати показання компаніям-постачальникам

  В Україні терміни встановлення газових лічильників для сімей перенесли з 2021-го до січня 2023 року. У облгазів є час, щоб зібрати з українців гроші на прилади обліку, а у громадян – щоб розібратися з обсягами свого споживання. У більшості випадків лічильники дозволяють економити на комуналці, однак це можливо далеко не завжди.Хто повинен заплатити за лічильники?

  В тариф на розподіл газу вже закладені кошти на встановлення лічильників. Наприклад, у 2020-му на це йшло 4,5 грн із кожних сплачених 100 грн. Нардеп Сергій Шахов, який і став ініціатором перенесення термінів, підрахував: зібраних із 2016 року коштів вистачило б на встановлення трохи більш ніж 1 млн лічильників.

  І це до того, що зараз, за словами глави профільного парламентського комітету Олексія Кучеренка, без лічильників газом користуються 2,1 млн сімей, а це приблизно 5,5 млн осіб.

  “Витрати на встановлення індивідуальних лічильників природного газу для населення, що проживає в квартирах і приватних будинках, у яких це паливо використовується тільки для приготування їжі, передбачаються структурами тарифів на послуги розподілу природного газу починаючи з 2016 року”, – пояснює Шахов.Із лічильником можна економити?

  Головна ідея: газ – це такий же товар, як цукор, сіль або борошно. Українці без лічильників платять не за ту кількість товару, яку використовували, а за усередненою нормою. Наприклад, якщо в середньому споживачі за певний період використовують Х кубів газу, то без лічильника стільки оплачувати й доведеться. І навіть якщо ви витрачаєте удвічі менше, все одно без лічильника доведеться переплачувати.

  Скільки потрібно платити згідно з нормативом сім’ї з трьох осіб:

  • є тільки газова плита – 9,6 кубометра (67 грн);
  • газова плита і водонагрівач – 31,47 кубометра (219,4 грн).

  Якщо вам запропонували встановити лічильник, а ви самі від нього відмовилися, то це можуть розцінити як порушення і перевести на граничні норми споживання. А вони в кілька разів вищі (з розрахунку на трьох осіб):

  • є тільки газова плита – 29,4 кубометра (205,5 грн);
  • газова плита і водонагрівач – 70,8 кубометра (494,8 грн).
  Коли вигідно платити за газ за лічильниками Джерело : Pixabay

  Коли з лічильником доведеться платити більше?

  Лічильник потрібно ставити в будь-якому разі, навіть якщо в результаті доведеться платити за газ більше. Суми в платіжках залежать від багатьох чинників:

  • скільки осіб прописано й скільки насправді проживає;
  • як часто сім’я готує їжу і в яких обсягах;
  • яку техніку використовують.

  До речі, лічильник можна встановити і самостійно, не чекаючи, поки це зробить постачальник комунальної послуги. Прилад обліку разом із встановленням обійдеться приблизно від 4 до 7 тис. грн. Як розповідає OBOZREVATEL киянка Марина, вона з лічильником на газову плиту використовує 10 кубометрів блакитного палива. “У нас тільки газова панель, а духовка електрична. Але я часто готую. Виходять ті ж 10 кубометрів, що і без лічильника”, – каже Марина.Чи можуть встановити один лічильник на багатоповерхівку?

  Ні. Лічильники на весь будинок можуть встановити, якщо на це дали згоду всі мешканці. Припустімо, що в будинку реально проживає 200 осіб, а прописано всього 70. Витрачати газ будуть всі мешканці, а платіжки розділять за все на 70 осіб. У результаті за тих, хто живе не за пропискою, будуть платити сусіди.

  Облгазам вигідніше встановлювати будинкові лічильники. Так дешевше. Однак і закон, і роз’яснення профільних відомств забороняють це робити без згоди пожильців.

  Якщо ж ви вирішили купувати самостійно лічильник на свою квартиру, то треба враховувати: якщо газ використовується тільки для готування – підійде G1.4, якщо ж є газова колонка або котел, краще встановити прилад обліку G2.5 або G4. Перед вибором лічильника варто порадитися з експертами, оскільки від пропускної здатності приладу обліку залежить і його вартість.

  До речі, якщо ви щомісяця платите абонплату на газ у розмірі 300 грн, то тільки торік ви віддали облгазу “на встановлення” лічильника 162 грн. У такому разі купівля вашого лічильника облгазом “окупиться” приблизно за 10 років (у середньому прилад обліку в закупівлі без витрат на встановлення коштує 1,1-1,3 тис. грн).

  Рано чи пізно лічильники на газ доведеться встановити всім українцям. Чергове перенесення термінів говорить тільки про одне: облгази неефективно розроблюють і реалізують свої інвестиційні плани, а місцеві й державні органи влади не можуть знайти кошти на допомогу у встановленні приладів обліку хоча б для тих, хто цього потребує.