Час пробуджувати свідомість співвласників багатоквартирних будинків

  Уже кілька років, а вірніше з вересня 2015 року, переважна більшість багатоповерхівок в державі залишились без належного утримання та технічного обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж.
  Тобто Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), прибрала із складової тарифу на газопостачання вартість проведення технічного
  обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж, при цьому не повідомивши мешканців про зміну (зниження) тарифу на газопостачання (якщо так дійсно відбулося) та про необхідність термінового укладання окремих договорів на обслуговування зазначених мереж.
  Відповідно не висунуто жодних зобов’язань до операторів газорозподільчих організацій щодо укладення
  зазначених договорів для гарантування безпечного проживання мешканців та забезпечення безперебійності
  надання послуги.
  Представники Асоціації управителів житла (далі Асоціація) спільно з колегами головами правлінь ОСББ, з метою виправлення ситуації та забезпечення безпеки і безперебійності газопостачання вимагають встановлення законодавчої презумпції щодо того, хто є відповідальним за технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових систем.
  Позиція учасників “Асоціації управителів житла” полягає в запровадженні наступного алгоритму дій :
  1. Договір укладається з оператором газорозподільчих мереж (далі ГРМ) напряму з кожним окремим власником квартири/нежитлового приміщення багатоквартирного будинку (далі БКБ).
  2. Договір є публічним договором приєднання, згідно з Типовим, затвердженим НКРЕКП.
  3. Ціна договору визначається оператором ГРМ самостійно в межах граничної ціни, встановленої Нацрегулятором.
  4. Межі відповідальності оператора ГРМ за технічне обслуговування (ТО) внутрішньобудинкової системи – від зовнішньої поверхні стіни будівлі до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення (чинна редакція Закону України “Про житлово-комунальні послуги”)*.
  *або інша чітко визначена законом межа
  5. Потреби в погодженні/підписанні з боку співвласників будь-яких актів, відомостей, тощо немає.
  6. Перелік складових та періодичність ТО затверджує Міненерго.
  7. Принцип розподілу плати – лише за кількістю квартир і нежитлових приміщень, які на 1 січня є приєднаними до газопостачання (ч.2 ст.12 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” дозволяє це).
  8. Відключення від газопостачання за борги допускається лише стосовно окремих квартир/нежитлових приміщень-неплатників.
  За бажанням співвласників БКБ, як альтернатива базовій моделі, може бути застосована “вільна” модель з будь-яким суб’єктом (за наявності у нього відповідних дозволів на проведення робіт) з ціною та умовами на договірних засадах.
  Дана позиція подається простою і зрозумілою для мешканців багатоповерхівок мовою.
  Законодавче врегулювання закладено в нормах законопроекту під № 10228 “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг”, з якими представники Асоціації погодились та очікуюють на подання до Верховної Ради України.