“На нас пробують перекласти борги”. В Україні можуть злетіти тарифи на електроенергію: чого чекати

  Українців уже через кілька місяців чекає чергове підвищення тарифів. Щорічно утримання комунікацій дорожчає, з усіх газових труб використовують тільки 20%, а втрати електроенергії становлять близько 12%. Цього б вистачило, наприклад, щоб на рік закрити потребу такого великого міста, як Дніпро.

  Грошей на модернізацію немає, тому українцям доводиться платити і за ті кубометри, кіловат-години, які дійшли до квартири, і за ті, які загубилися дорогою. Питання тарифів спричинило настільки широкий ажіотаж, що цьому присвятили цілий форум “Україна 30”, на якому зібралися представники влади та провідні експерти.

  OBOZREVATEL зібрав головні тези, які пролунали на форумі.Тарифи підняли монополісти, а абонплату потрібно підвищувати

  В Україні систему розподілу газу будували ще в радянські часи, коли в країні було майже на 10 млн осіб більше, газом користувалися без особливої економії, крім того, працювали вже закриті підприємства, які спалювали десятки мільярдів кубометрів.

  “Труби” розраховані на те, щоб за рік прокачувати 100 млрд кубометрів. За фактом же ними проходить всього 20-25 млрд. Співробітники облгазів описують ситуацію так: це ніби наповнювати дитячу пісочницю промисловою вантажівкою. Доводиться утримувати комунікації, які фактично Україні більше не потрібні. Систему потрібно перебудовувати, а на це знадобляться мільярди доларів.

  “Було багато шуму через це питання. Але я хочу зазначити, що тариф на розподіл газу не може рости і знижуватися за бажанням. Ми говоримо про встановлення конкретних складових тарифів”, – заявив глава Національної комісії з питань енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) Валерій Тарасюк.

  Абонплата складається з:

  • 50% – вартість технологічного газу (5,8 грн за куб);
  • 30% – зарплати (в середньому 14 тис. грн);
  • 20% – ремонти, утримання диспетчерських служб.

  “Якщо влітку знизиться тариф на газ, то можемо переглянути тариф. Ми з радістю готові переглядати тариф у бік зменшення”, – розповідає Тарасюк.

  Система розподілу газу розрахована на 100 млрд кубометрів газу. Водночас сама система використовується тільки на чверть, за рік – 20-25 млрд кубометрів газу. Її необхідно перебудовувати, а на це потрібні величезні інвестиції.

  Тариф на сам газ при цьому буде фіксованим. Минулий стрибок цін заступниця керівника Офісу президента Юлія Свириденко пояснює діями монополістів. “Компанії, які історично були природними монополіями, стали зловживати і почали встановлювати маржу на 25-35% вищу, ніж у “Нафтогазу”. Є ще низка причин. Споживачі недостатньо активно, навіть маючи інформацію про можливості поміняти постачальників, це робили. Крім того, створювали штучні бар’єри для того, щоб споживач не переходив до іншого постачальника”, – пояснила Свириденко.Тарифи на газ переглянуть наприкінці опалювального сезону, підвищити можуть і ціни на “струм”

  Глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв упевнений, що єдиний спосіб платити менше за газ – створити прозорі правила на ринку, який “ділиться на дві частини”.

  “В Україні порівняно давно й ефективно працює оптовий ринок газу. Це кілька сотень приватних компаній, які вільно продають і купують газ без будь-якого регулювання. Зараз Україна є чистим експортером газу. Ми почали продавати газ, який купували влітку. На оптовому ринку українські споживачі купують газ дешевше, ніж у Європі”, – розповів Коболєв.

  Друга частина ринку – роздрібна, тобто поставки населенню. “Тут є монополізація, одна фінансова група контролює більш ніж 70% поставок газу. У НАК “Нафтогаз” це близько 10%, ми швидко ростемо і пропонуємо найнижчу ціну. Споживачі на цьому ринку менш обізнані, вони більш уразливі”, – розповів глава “Нафтогазу”.

  До кінця опалювального сезону тарифів на електроенергію чіпати не будуть. Тарасюк водночас не відкидає, що і потім, імовірно, чинні ціни можуть залишити. Хоча є й інші точки зору.

  У коментарі OBOZREVATEL глава комітету з питань житлово-комунального господарства громадської ради при КМДА Олег Попенко заявив, що минуле зростання цін – тільки перший крок підвищення ціни. Цю ж інформацію підтвердили і співрозмовники в уряді.

  Попенко з посиланням на власні джерела анонсує: із 1 квітня 2021-го в разі споживання понад 300 кВт год за кожен потрібно буде платити 3,42 грн (зараз 1,68 грн). “В Україні дефіцит бюджету, і на нас намагаються перекласти борги “зелених” інвесторів… У держави грошей немає, і вона підвищує нам із вами тарифи”, – говорить експерт.

  Газ після кінця опалювального сезону, за оцінками Центру Разумкова, може подешевшати до позначки менше ніж 4 грн за кубометр, у той же час уникнути зростання цін на гарячу воду і опалення буде складно. Вони вже працюють у збиток. Окрім того, тарифи на електроенергію для українців досі не відповідають ринковому рівню.