В рамках XIV-го Міжнародного конгресу «Інституційні та технічні аспекти реформування житлово-комунального господарства – 2018», 07 листопада 2018 року Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України спільно з Асоціацією управителів житла та за підтримки проекту «Енергоефективність у житловому секторі» міжнародної фінансової корпорації IFC (Група Світового Банку) проведено Практичну дискусію «Формування прозорих договірних взаємовідносин в багатоквартирному будинку: Співвласник – Управитель–Надавач комунальної послуги (монополіст)».
В зазначеному заході взяло участь близько 300 учасників, серед яких представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, фахівці сфери управління багатоквартирними будинками (управителі, представники Асоціацій ОСББ, ОСББ, ЖБК) та представники підприємств-надавачів комунальних послуг (монополістів) з різних регіонів України.
В ході проведення заходу заступник директора Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики – начальник Управління житлової політики Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Світлана Старцева доповіла про стан розробки нормативно-правових актів до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», коротко проаналізувала вже прийняті та зосередила увагу присутніх на важливості прийняття ще низки нормативно-правових актів, які сьогодні проходять процедуру погодження в інших органах державної влади.
Крім цього, С.Старцева закцентувала увагу присутніх на тому, що під час практичної реалізації ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» виникають проблемні питання, які потребують врегулювання і Мінрегіон в межах своїх повноважень оперативно реагує на проблематику, надає роз’яснення, організовує спільні наради з іншими зацікавленими органами державної влади тощо.
Народний депутат України, заступник голови комітету ВРУ з питань будівництва, містобудування та житлово-комунального господарства Альона Бабак
зупинилася на питанні взаємовідносин в трикутнику Співвласник – Управитель–Надавач комунальної послуги (монополіст) та закцентувала увагу присутніх на неврегульованому питанні щодо обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж в багатоквартирних будинках. Питання надзвичайно складне та його вирішення потребує додаткового розгляду на рівні НКРЕКП, Міністерств та відомств що регулюють дані взаємовідносини.
Президент ГС “Асоціація управителів житла” Василь Ліман коротко презентував учасникам аналітичні дані сфери управління багатоквартирними будинками та ознайомив присутніх з тенденціями реформування сфери управління багатоквартирними будинками. Особливу увагу звернув на взаємовідносини управителів з органами місцевого самоврядування (ОМС), які повинні будуватись виключно в рамках діючого законодавства. Також зазначив на відповідальності ОМС та депутатьского корпусу усіх рівнів на активізації роботи з громадами з питання створення інституту відповідального власника житла.
Заступник Житомирського міського голови Сергій Кондратюк ознайомив учасників заходу з позитивним досвідом м. Житомир щодо становлення в місті «інституту відповідального власника житла» та розповів про зміни, які відбулися протягом останніх декількох років на ринку управління багатоквартирними будинками міста.
Надзвичайно професійні та актуальні виступи презентували юридичний радник міжнародної фінансової корпорації IFC (Група Світового Банку) Руслан Кальницький та старший консультант з юридичних питань Всеукраїнської благодійної організації «Інститут місцевого розвитку» Дмитро Левицький.
В ході зазначеного заходу Асоціацією управителів житла підписано Меморандум про співпрацю та взаємодію з Всеукраїнською Асоціацією ліфтовиків України. Голова Асоціації ліфтовиків України Сергій Горішній наголосив про важливість взаємодії з управителями та ОСББ щодо забезпечення професійного обслуговування та утримання ліфтового обладнання в багатоповерхівках та висловив стурбованість, що серед фахового середовища ліфтовиків з’являються “майстри”, які за дешево пропонують свої послуги з технічного обслуговування ліфтового обладнання не маючи при цьому кваліфікації, досвіду, технічно-матеріального забезпечення та не несуть жодної відповідальності перед співвласниками і не гарантують безпечне користування ліфтами. Фахівці сфери управління багатоквартирними будинками повинні добре розуміти про наслідки від такого “дешевого” обслуговування та доносити інформацію до співвласників.
Про актуальність дискусії свідчить значна кількість запитань, які лунали з залу до спікерів. В свою чергу спікери надали відповіді на поставлені запитання, а деякі запитання залишаються без відповіді та потребують додаткового опрацювання.