Завершено перший проєкт з термомодернізації будинку за програмою «Енергодім»

  Цілком завершено перший проєкт за програмою «Енергодім». Це ОСББ «Говорова-5» – багатоквартирний житловий будинок по вулиці Маршала Говорова, 3А в Одесі. Мешканці цього будинку провели термомодернізацію та повністю отримали передбачену компенсацію з Фонду енергоефективності. Відтепер вони можуть заощаджувати щонайменше 25% в платіжках за рахунок економії споживання теплової енергії на опалення будинку.

  Програма «Енергодім» діє із вересня 2019 року та визначає умови та порядок надання Фондом енергоефективності грантів для ОСББ для часткового відшкодування витрат на заходи з енергоефективності. Наразі в активній фазі впровадження заходів з енергоефективності в рамках участі в програмі «Енергодім» знаходиться 336 проєктів. Це житлові будинки, в яких утворено об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, розташовані по всій території України, середній вік яких становить 37 років. Для них у Фонді енергоефективності вже зарезервовано близько 1,5 млрд грн.

  Наразі успішно завершено і верифіковано проєкт  ОСББ «Говорова-5» (10-поверховий будинок на 156 квартир по вулиці Маршала Говорова, 3А в Одесі). Співвласники провели збори для участі в програмі, провели енергоаудит, розробили проектну документацію, реалізували заходи з енергоефективності та отримали грант від Фонду енергоефективності. 

  «Успішні проєкти програми «Енергодім» є показовими для усіх ОСББ, що створені в Україні. Мешканці таких будинків є відповідальними власниками житла та користувачами комунальних послуг. Вони свідомо інвестують у термомодернізацію своїх будинків і в результаті зможуть заощаджувати до 50% вартості опалення своїх домівок. Зі свого боку, держава підтримує такі проєкти. Взявши участь у програмі «Енергодім», ОСББ можуть компенсувати до 70% своїх витрат на заходи енергоефективності», – наголошує Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

  Зробити свій дім більш енергоефективним співвласники ОСББ «Говорова-5» вирішили тому, що в їх будинку був нерівномірний розподіл тепла по квартирах, розбалансована та неефективна система теплопостачання, понаднормове споживання тепла та значні втрати теплової енергії через неякісні вікна в місцях загального користування.

  Загалом термомодернізація для ОСББ «Говорова-5» обійшлась у 2,9 млн грн. Співвласники ОСББ обрали у програмі «Енергодім» проект «А» (Легкий) і отримали від Фонду енергоефективності компенсацію 1,76 млн. Співвласники ОСББ «Говорова-5» провели низку енергоефективних заходів:

  • заміна шести загальнобудинкових котлів та допоміжного обладнання;
  • теплоізоляція трубопроводів систем внутрішнього теплопостачання в неопалювальних приміщеннях;
  • теплоізоляція трубопроводів систем гарячого водопостачання в неопалювальних приміщеннях;
  • гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних (балансувальних) клапанів;
  • заміна віконних блоків у приміщеннях (місцях) загального користування будівлі;
  • диспетчеризація котельні;
  • встановлення сучасної протипожежної сигналізації.

  При цьому частка власників квартир, необхідна для реалізації проєкту (квартира 60 м.кв), склала 3600 грн чи 60 грн на кожен квадратний метр житлової площі.

  Окрім ОСББ «Говорова-5», роботи по термомодернізації вже завершили 13 ОСББ, що беруть участь в програмі «Енергодім». Повну компенсацію від Фонду енергоефективності вони отримають найближчим часом.

  Нагадаємо, що програма «Енергодім» діє у співпраці між Фондом енергоефективності, діяльність якого фінансується із державного бюджету та Міжнародною Фінансовою Корпорацією (IFC), яка адмініструє Мультивалютний донорський трастовий фонд (МДТФ). Зокрема донорами МДТФ є Європейський Союз та Уряд Німеччини.

  На сьогодні, держава вклала у статутний капітал Фонду енергоефективності 2,7 млрд грн, ще 100 млн грн передбачено у Державному бюджеті на 2021 рік. До того ж за Угодами з ЄС донори також передбачили грантову допомогу Україні у розмірі 100 млн євро. Разом цих коштів вистачить, щоб реалізувати близько півтори тисячі проєктів повної або часткової термомодернізації багатоквартирних будинків.